Tri týždne v Ázii - od myšlienky ku spomienkam (časť 1.)

Autor: Daniela Nedeliaková | 15.7.2015 o 10:15 | Karma článku: 6,28 | Prečítané:  1876x

“Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu” St. Augustine ... ja mám však rada celú knihu, príbehy, preto sa o jeden podelím...

Poznáte ten pocit, keď sa cestovateľské sny zmenia na skutočnosť? Presne tie sny, kvôli ktorým obetujete voľný čas študenta na zarábanie, zarobené peniaze nemíňate bezhlavo, ale všetko si vždy dobre rozmyslíte. A až potom, keď príde správny čas ich vložíte - do letenky, ubytovania... a to, čo bol pred rokom len malý nápad - možno iba pár slov vypustených do vetra pri večeri, myšlienka, ktorá sa premáva Vašou hlavou vyššou rýchlosťou ako je povolená - sa stane skutočnosťou?

Ja môžem povedať, že TO poznám. A napriek skutočnosti, že už pár dní som naspäť na Slovensku, čas trávim v dobrej práci, stále som v určitých chvíľach myšlienkami v Ázii. Na miestach, ktoré sú odlišné od tých našich, a v vašom vnútri zanechajú pamiatku, spomienku. Hlbokú a intenzívnu...

Po 21 dňovom zážitku v dvoch krajinách Starého sveta, ktorý sme s priateľom absolvovali, som sa rozhodla napísať pár riadkov o našich cestách. Je to pohľad, ktorý nemá slúžiť ani ako prototyp dokonalého itineráru, ani ako návod na minutie všetkých ušetrených peňazí. Má za úlohu predstaviť náš pohľad, heslo – „Travel is the only thing you buy, that makes you richer“... a možno Vás tiež motivuje ku vlastným rozhodnutiam spoznávať.

Plánujem, plánuješ, plánujeme

Vybrať si z množstva miest a krajín, ktoré Ázia ponúka nebolo vôbec jednoduché. Obohatení zážitkami a skúsenosťami nášho okolia sme sa nakoniec rozhodli stráviť prvý júnový týždeň v Číne a ďalšie dva v Thajsku.

Svet je skutočne veľký, preto nám z časových dôvodov neostávalo nič iné, ako vybrať si za spôsob prepravy lietadlo. V jeden studený januárový podvečer sme sa zastavili v cestovnej kancelárii, kde nám vyskladali letenku podľa našich predstáv. Po dlhom hľadaní to prišlo. Z Budapešte sme mali letieť do Pekingu a o tri týždne neskôr z Bangkoku naspäť do Viedne. Vynikajúca letenka, výborné časy s TOP leteckou spoločnosťou na svete (posielam pozdrav a ďakujem Janke :) )

Do odletu nám ostávalo 5 mesiacov a pár dní – dosť času na dopísanie diplomovky, dokončenie vysokej školy a nájdenie si práce. Pomedzi to sme voľný čas venovali prípravám programu, prepravy, nachádzaniu ubytovania.

Celkovo sme si naplánovali a absolvovali 7 letov, strávili viac ako 32 hodín v lietadlách a samozrejmosťou bolo niekoľko nekonečných hodín v letiskových halách. Okrem „veľkých“ letov spoločnosťou Qatar, ktoré nás prepravili z Európy do Ázie a naspäť sme sa museli premiestniť v rámci destinácií. Mali sme možnosť vyskúšať nízkonákladovú ázijskú leteckú spoločnosť AirAsia, ktorou sme sa prepravili z Číny do Malajzie (Kuala Lumpur) a odtiaľ do Thajskej oblasti Krabi. Stráviť 6 hodín nočného letu v lietadle „low costovej“ kategórie je určite jeden zo zážitkov, pri ktorom premýšľate - prečo a načo ste sa to dali. Po dobrodružnom zážitku s AirAsiou nás veľmi príjemne prekvapil let absolvovaný v rámci Thajska. Krátky, asi hodinu a pár minút dlhý let thajskými aerolinkami mal všetko – malé občerstvenie, kávu, vodu, milé a usmievavé letušky.

Ubytovanie vo vybraných Ázijských destináciách sme riešili vopred. Cez booking sme vyhľadali, Tripadvisor nám prezradil recenzie, ukázal skutočné fotky, ako izba vyzerá a následne sme si ho rezervovali (nie sme vyberaví, nepotrpíme si ani na 5* hotely, ani nemáme kto vie aké požiadavky, ale švábom som sa fakt chcela vyhnúť!).

Prišla posledná časť plánovania – vybrať si program, aktivity, výlety... Ázia poskytuje neskutočné množstvo možností. Od historických pamiatok, ktoré stáročia dýchajú svoj príbeh a turisti sa vďaka ním môžu na chvíľu ponoriť do čias dávno zabudnutých, cez exotické dobrodružstvá pri ktorých zadržíte dych a prajete si, aby moment, chvíľa, ktorá sa naskytla nikdy neskončila... ale o tom nabudúce. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák v prípade únosu Vietnamca nikoho nezaujíma

Bývalého ministra vnútra ani nepredvolali.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo sa gang financovaný Kremľom usídlil na Slovensku

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.


Už ste čítali?